زمانی که در زبان فارسی می خواهیم واقعه ای را که در گذشته رخ داده و اثراتی بر حال ما دارد، توصیف کنیم، از زمان ماضی نقلی استفاده می کنیم. اما در زبان انگلیسی به این زمان «حال کامل» (Present Perfect)گفته می شود. در این مقاله سعی داریم که کاربردهای این زمان را به همراه چند مثال بررسی کنیم.

ساختار زمان حال کامل(Present perfect) در زبان انگلیسی

همانطور که می دانیم در زبان انگلیسی افعال سه قسمت دارند؛ حال، گذشته و قسمت سوم. برای ساخت جمله ای در زمان حال کامل نیاز به قسمت سوم فعل داریم. سپس با استفاده از فعل کمکی have یا has، به سادگی می توانیم جمله را بسازیم. برای مثال داریم:

I have broken my glasses (عینکم را شکسته ام).
She hasn’t called me yet (اون هنوز بهم زنگ نزده).

اما سؤال اصلی که ممکن است برای شما بوجود بیاید، این است که از این زمان در چه مواردی باید استفاده کرد. در ادامه مهمترین کاربردهای این زمان را بررسی می کنیم.

حال کامل برای وقایع گذشته ی مرتبط با زمان حال

یکی از کاربردهای اصلی حال کامل (Present Perfect)، بیان واقعه ای است که در گذشته روی داده اما تأثیر آن به صورت عینی در زمان حال دیده می شود. بگذارید با مثالی این بخش را توضیح دهیم. فرض کنید صبح که صبح از خواب بیدار می شود، از پنجره به بیرون نگاهی می اندازید و می بینید که زمین خیس است؛ به گونه ای که گمان می برید که دیشب باران باریده است. پس می گویید:

It has rained!

همین حالت برای موارد دیگر می تواند روی دهد. برای مثال اگر دستتان را شکسته باشید و به سرکار بروید، احتمالا رئیستان با دیدن آتل دست شما می پرسد:

Have you broken your arm?

حال کامل در اخبار و وقایع

زمانی که می خواهیم خبری بدهیم که اصل خبر و واقعه برای ما و مخاطب مهم است، و نه زمان رویدادن آن، از زمان حال کامل (Present Perfect)استفاده می کنیم. این کاربرد را در شبکه های خبری به وضوح می توان دید، زمانی که گزارشگر سرخط خبرها را در ابتدای برنامه می خواند.

The Chinese yuan has fallen against the American dollar. The President has said that the government’s foreign policy is working

(ارزش یوآن چین نسبت به دلار امریکا سقوط کرده است. رئیس جمهور بیان کرده است که سیاست خارجی دولت در حال نتیجه دادن است).

حال کامل در تکرار وقایع و رویدادهای مستمر

از حال کامل می توان برای بیان این امر که رویدادی به کررات اتفاق افتاده است، استفاده کرد. برای مثال، اگر فردی ۱۰ نامه در طی یک روز نوشته باشد، می گوید:

I’ve written 10 letters today.

به صورت مشابه اگر بخواهیم در مورد وقایعی که در طی زمانی طولانی به صورت مستمر رخ داده اند، صحبت کنیم، از زمان حال کامل استفاده می کنیم. برای مثال شما از سال ۲۰۰۴ در اسکاتلند زندگی می کنید؛ تا اکنون. حال برای بیان این جمله می گویید:

I’ve been living in Scotland since 2004.

البته یک نکته ی گرامری کوچک در مورد آخرین مثال وجود دارد که در مقاله ی بعد آن را بررسی می کنیم.
لطفا در صورتی که سؤالی در مورد این مبحث گرامری دارید، حتما در بخش نظرات مطرح نمایید.

برای تمرین این مبحث گرامری، اینجا کلیک کنید.

برچسب‌ها:, , , , ,

پاسخ دهید