من فقط فیلم انگلیسی دیدم، اصلا هم کلاس نرفتم!

 

در مسیر یادگیری زبان انگلیسی، افردای را ملاقات میکنیم که مدعی هستند که صرفا با تماشا کردن فیلم های انگلیسی مهارت‌ های زبانی خودشان را تقویت کرده اند.در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که چقدر این ادعا درست است و چگونه میتوان با فیلم زبان اصلی دیدن مهارت های زبان انگلیسی را ارتقاء داد.

 

افردای هستند که به دلیل علاقه وافر به فیلم انگلیسی، بازیگر ها و صد البته دیالوگ ها، با تمام وجود یک فیلم را تماشا می کنند و آن عبارات و کلمات را با خود تکرار می کنند.فرد بدون اینکه متوجه این موضوع باشد، در حال ساخت یک ساختار صحیح از جمله در ذهن خود می‌ باشد و تکرار کلمات باعث یادگیری عمیق تری می شود. اگر این پروسه در چندین سال توسط یک فرد تکرار شود، بدون شک آن فرد دانش نسبتا قابل قبولی از زبان انگلیسی به دست خواهد آورد.

 

اما بگذارید این مساله را از دیدگاه معمولی تری بررسی کنیم. همه زبان آموزان علاقه ای همچون افراد بالا ندارند ولی این بدین معنی نیست که تماشا کردن فیلم و سریال انگلیسی زبان، برای آنها مفید نباشد.

 

قبل از توضیح بیشتر، دوست دارم یک سوال را جواب دهم؛ فیلم دیدن چه چیز هایی میتواند به ما یاد دهد؟ یک فیلم منبع مناسبی از لغات، عبارت و گرامر انگلیسی است.

از طرفی دیگر یک ابزار مناسب برای تقویت و بهبود مهارت های شنیداری و گفتاری می باشد. به خاطر داشته باشید که شما قرار نیست تمام فیلم را متوجه شوید و می بایست روی بخش هایی از آن تمرکز کنید تا بتوانید به صورت کامل مفاهیم آن صحنه را یاد بگیرید و در ذهن خود فعال کنید.

حال به مهم ترین بخش این مقاله میرسیم؛ چطور فیلم ببینیم تا مهارت های زبان انگلیسی خود را تقویت کنیم؟

 

گام اول: فیلمی را انتخاب کنید که مورد علاقه تان باشد و ترجیحا فیلم پر مکالمه ای باشد (فیلم های Drama پیشنهاد می شوند).

 

گام دوم: فیلم را تمام و کمال ببینید (حتی با زیر نویس فارسی). با این کار فیلم اولین تاثیر خود که سرگرمی می باشد بر روی شما گذاشته و برای یادگیری کار را راحت تر می کند.

گام سوم: در حین تماشای فیلم صحنه هایی که پرمکالمه هستند و مورد علاقه شما می باشند، انتخاب کنید. این صحنه ها می تواند بین ۳ الی ۵ دقیقه باشند.

 

گام چهارم: (مهارت شنیداری) بعد از تماشای کامل فیلم، حال به سراغ بخش هایی می رویم که انتخاب کرده ایم (مرحله سوم). سپس سعی میکنیم دیالوگ های بازیگران را یادداشت کنیم و بخش هایی که متوجه نمیشویم را خالی بگذاریم.

بعد از چندین بار گوش کردن اگر باز هم نتوانستیم متوجه صحبت بازیگر بشویم، به زیرنویس انگلیسی رجوع میکنیم. حال یک متن کامل از آن صحنه برای خود نوشته‌ ایم.

 

گام پنجم: (واژگان و گرامر) حال با در دست داشتن متن کامل به بررسی معانی (دیکشنری لانگمن) و قواعد دستوری که در دیالوگ استفاده شده می پردازیم.

 

گام ششم: (مهارت گفتاری) حال با دانش کامل  نسبت به دیالوگ، شروع به تکرار کردن صحبت های بازیگر کنید و تلاش کنید که لحن بازیگر را هم تقلید کنید.

 

گام هفتم: در بخش آخر، با استفاده از واژگان و گرامر انگلیسی موجود در آن صحنه شروع به جمله سازی کنید و سپس آنها را با خود تکرار کنید.

 

 

 

نکته پایانی: از دیدن فیلم لذت ببرید و اجازه ندهید تا نفهمیدن بخش های زیادی از فیلم بر روی اعتماد به نفس شما تاثیر بگذارد. بگذارید لذت تماشا منبع یادگیری شما شود.

برچسب‌ها:, , , , ,

پاسخ دهید