دیکشنری، ابزاری همیشه لازم برای یادگیری زبان انگلیسی

بدون شک مهمترین ابزار در یادگیری هر زبان، دیکشنری یا به اصطلاحِ نه چندان خودمونیِ خودمون، لغت نامه، هست. یاد دارم که دوستی در مورد اهمیت استفاده از دیکشنری در کلاسهای زبان انگلیسی میگفت: «اینجا {کلاس زبان} مثه یه کشتی میمونه و ما همه، در دریای مواجی که اسمش زبان انگلیسی هست، در حال سفر هستیم. تنها سلاحی که ما رو در سختیهای سفر یاری میکنه، دیکشنری ما هست. پس اگه میخواید زنده بمونید، کار با این سلاح رو یاد بگیرید!»

از اونجایی که این وسیله، دیکشنری، محیطی بسیار ساده اما به ظاهر وحشت آوری داره، قصد داریم که به اختصار در مورد اهم ویژگیهای این عصای جادویی توضیحی بدیم. در مواجهه با هر لغت نامه، مهمترین نکته اینه که بدونید لغت، در اون زبان به چند نوع وجود داره. این بحث از هر زبان به زبان دیگهای متفاوت هست. اما از اونجایی که زبان مورد بحث ما در اینجا زبان انگلیسی هست، ما در مورد انواع کلمه، یا Part of Speech در زبان انگلیسی توضیحات مختصری میدهیم.

انواع لغت در دیکشنری

باید این رو هم در نظر داشته باشید که یک لغت ممکنه به چند نوع مختلف وجود داشته باشه؛ نوع اون لغت در جلو یا در زیر لغت ذکر شده. خب، لغت در زبان انگلیسی به ۸ قسم است. در زیر انواع آنها نام برده شده و توضیحاتی پیرامون مهمترینشان ارائه میشود:

• اسم (Noun): مهمترین نکته در مورد اسم این هست که اسامی در زبان انگلیسی به دو صورت قابل شمارش (Countable) و غیر قابل شمارش (Uncountable) تقسیم میشوند. کاربرد این نوع از کلمه هم بسیار واضح و مبرهن است؛ برای نام بردن اشیاء، انسانها، حیوانات، اماکن و وقایع.

• ضمیر (Pronoun): این قسم از کلمه میتواند جایگزین اسم شود. مهمترین کاربردش، جلوگیری از تکرار بیش از حد اسامی هست.

• صفت: (Adjective): این نوع کلمه، توصیفی بر ویژگیهای اسم یا ضمیر است؛ توصیفاتی چون اندازه، کیفیت یا تعداد.

• فعل (Verb): فکر کنم کسی وجود نداشته باشه که بتونه این متن رو بخونه، ولی از اهمیت فعل خبر نداشته باشه! مهمترین جزء جمله در هر زبان، فعل هست. در زبان انگلیسی افعال به دو دسته ی مهم تقسیم می شوند:
⎯ افعال باقاعده (Regular) و افعال بیقاعده (Irregular) که در مبحث زمان افعال بحث میشوند.
⎯ افعال گذرا (Transitive) و افعال ناگذر (Intransitive) که در مبحث اجزای جمله اهمیت پیدا می کنند.

• قید (Adverb): قیدها دقیقا همانند صفت ها، به توصیف می پردازند؛ اما به توصیف چه چیز؟ قیدها توصیفی در مورد یک صفت، یک فعل، یا یک قید دیگر ارائه می کنند.

• حرف اضافه (Preposition): حروف اضافه به یک موقعیت یا یک حالت در یک زمان خاص اشاره می کنند (زیاد خودتون رو درگیر مفهومشون نکنین!)

• حرف ربط (Conjunction): حروف ربط، تعدای جمله، تعدادی عبارت، یا حتی تعدادی کلمه را به هم ربط می دهند.

• شبه جمله (Interjection): شبه جملات، لغاتی هستند که همانند جمله عمل می کنند! این بدین معنیست که این لغات به تنهایی معنی یک جمله را می رسانند.

دیگر خدمات دیکشنری

از بحث انواع کلمه که بگذریم، دو خدمت مهم دیکشنری که باعث میشه زبان آموز به هیچ چیز دیگری برای یادگیری لغت نیاز پیدا نکنه، ارائه ی معانی و مثالهای قابل فهم، و نیز ارائه ی مثالی از تلفظ لغت مورد نظر هست. توجه داشته باشید که در همه ی دیکشنری های انگلیسی، درست رو به روی لغت یا زیر آن مثالی از تلفظ لغت، دقیقا بین دو خط به شکل /، بیان شده است. البته باید توجه کنین کنید که اگر تمایل به خواندن این نشان ها را دارید، باید قوانین حاکم بر اونها رو هم بدونید. به این شکل از بیان تلفظ یک لغت، Phonetics گفته میشود. برای اینکه متوجه شوید هر نشانه نماینده ی کدام آوای گفتاری است، باید به راهنمای دیکشنری مورد استفاده رجوع کنید. این راهنما معمولا در ابتدا یا انتهای دیکشنری ،به صورت کاملا ساده و قابل درک، ضمیمه شده است. اگر هم وقت و زمان یادگیری چگونگی تلفظ با استفاده از این نشان ها را ندارید، به سادگی میتواند از مثال تلفظ شده ای که خود دیکشنری ارائه میکنه، استفاده کنین. البته به یاد داشته باشید که هر دیکشنری تلفظ صحیحی ارائه نمیده؛ فقط از دیکشنری های معروفی که توسط سازمانهای بنام بین المللی تولید شدن، استفاده کنید.

همانطور که گفته شد، معنی از دیگر خدمات ارزشمند دیکشنری است. در هر دیکشنری، معانی مختلف یک لغت در انواع مختلف همان لغت بررسی شده است. برای راحتی درک و فهم هر معنی نیز، تعدادی مثال ساده اما مهم ذکر شده است. برای مثال لغت fun به دو نوع وجود دارد؛ اسم و صفت. هر نوع از این کلمه نیز معانی مختلفی دارد.از دیگر نکات مهمی که میتوان در یک دیکشنری یافت، همایندها (Collocations)، اصطلاح نامه ها (Thesaurus) و نیز اصطلاحات (Idioms) است. از اونجایی که توضیح هرکدام از ویژگیهای بالا از حوصله ی این بحث خارج هست، یادگیری اونها رو به وقت و زمان دیگری موکول میکنیم.

برچسب‌ها:, ,

پاسخ دهید