زبان انگلیسی: یاد بگیریم، یا ترجمه کنیم؟

یاد دارم که روزی با جمعی از دوستان در حال صرف نهار بودیم. دوستی سوالی به صورت «چرا انگلیسی زبان بین المللی هست؟» مطرح کرد و پیرو آن بحثی داغ بین دوستان افتاد. هر کسی به سهم سواد خود استدلالی می آورد تا اینکه در نهایت بحث رسید به اینکه «چرا باید ما بریم یه زبان جدید یاد بگیریم؟ همین نرم افزارهای ترجمه کافی هستند!». سپس دوست عزیز رو به من کرد و پرسید «مثلا تو که چندین سال از عمرت را صرف یادگیری زبان انگلیسی کردی، اگر این زمان را صرف کار یا تحصیل، یا حتی صرف ورزش می کردی، بهتر نبود؟» من چهار دلیل برای او آوردم. فکر می کنم بد نباشد که این دلایل را برای شما نیز بازگو کنم.

اعتماد به نفس

مهمترین دلیل یادگیری یک زبان دیگر، در جایگاه اول، به نظر من افزایش اعتماد به نفس است. زمانی که شما در مکانی غریب در آن سوی دنیا هستید، اعتماد به نفس تسلط بر زبان انگلیسی جرأت سیاحت را به شما میدهد. اگر شما در مکانی غریب باشید و نتوانید حتی یک کلمه از زبان مقصد، یا زبان انگلیسی، صحبت کنید، جرأت بیرون آمدن از هتل را ندارید! اما با تسلط بر انگلیسی، شما می توانید با افراد محلی صحبت کنید، و اگر خوش شانس باشید، با آن ها به گردش بروید و یا حتی شما را به شام داخل منزلشان دعوت کنند. حتی برعکس این رابطه نیز صادق است. حتی این اعتماد به نفس می تواند نتیجه ی یک قرداد مهم کاری را تغییر دهد. پس به این موضوع توجه کنید.

تحصیل یا استخدام

موردی دیگر که برای بسیاری از افراد حائز اهمیت است، موقعیت های شغلی و تحصیلی است. امروزه اکثر کارفرمایان، نظر به استخدام کارمندانی دارند که حداقل به زبان انگلیسی تسلط دارند. در دانشگاه ها نیز، با گسترش چشم گیر فناوری های پژوهشی، نیاز به افراد با تجربه و با مهارت در دانش ضمنی در استفاده از دستگاه ها و تجهیزات آزمایشگاهی، هر روز بیشتر می شود. هر فردی برای اینکه بتواند از دانش بالایی در زمینه ی علمی خاصی برخوردار باشد، باید ادبیات فن را به خوبی بداند، که لازمه ی آن تسلط کافی بر زبان انگلیسی است. به هرحال برای افرادی که به بیش از یک زبان مسلط هستند، فرصت های بیشتری وجود دارد.

مهاجرت

بسیاری از افراد به دلایل مختلفی قصد ترک یار و دیار می کنند و به کشور های دیگر برای معیشت و زندگی می روند. دانستن زبان کشور مقصد یک عامل تعیین کننده برای رسیدن به یک رفاه نسبی است. در غیر این صورت افراد به عزلت و انزوا کشیده می شوند و پس از مدتی افسردگی آنان را از پا در می آورد. علاوه بر آن، برای انجام کارهای اداری، شما حتما باید به زبان مقصد تسلط نسبی داشته باشید.

ورزش ذهنی

با گسترش فناوری و سریعتر شدن آهنگ زندگی، آسایش و رفاه نیز نسبتا کاهش یافته و استرس روزانه افراد به مجموعه ی وسیعی از مشکلات روحی، روانی و جسمی سوق داده است. یکی از راه های هیجان انگیزی که از بیماری های روانی و ذهنی جلوگیری می کند، یادگیری یک چیز جدید است. این مقوله می تواند یک مهارت عملی، یک مهارت ذهنی مانند ریاضی، یا یک زبان جدید باشد. از آنجایی که یادگیری یک مهارت ذهنی بیشتری درگیری ذهنی را ایجاد می کند، می تواند از آلزایمر زودرس جلوگیری کند. بسیاری از افرادی که پا به سن گذاشتند ولی در حال یادگیری زبانی جدید هستند، بسیار پویاتر و سرزنده تر از هم قطارانشان هستند.

سخن آخر

با بیان ادله ی بالا، دوست عزیز ما و دیگر دوستان در فکر فرو رفتند. چندسالی از آن دورهمی دوستانه می گذرد. نمی دانم که دلایل قاطع و قانع کننده ی بالا مسیر زندگیشان را تغییر داد، و آنان انگیسی را فراگرفتند یا نه. اما این امیدوارم برای شما دوست عزیزی که این متن را می خوانید، تفاوتی ایجاد کند.

برچسب‌ها:, , ,

پاسخ دهید