بسیاری از اوقات دیده شده است که داوطلبان آزمون های بین المللی از نمره ی آزمون نوشتاری (writing) خود می نالند. آنان مدعی هستند که همه ی تلاش خود را کرده اند اما نمره ای را که انتظار داشتند کسب نکرده اند. البته درست هم می گویند، تلاششان کافی بوده است؛ اما چیزی که کمتر به آن توجه می شود را رعایت نکرده اند. بعضا زبان آموزان به بحث نشانه گذاری یا punctuation توجهی نمی کنند. در این مقاله میخواهیم در مورد این بحث نکاتی را متذکر شویم.

نشانه گذاری یا Punctuation

یکی از مهترین اجزای نشانه گذاری، بزرگ نویسی لغات است. این بحث برای فارسی زبانان کمی ناآشنا هست و بعضا زبان آموزان در رعایت آن سهل انگاری می کنند. در مورد این بحث در یکی از مقاله های پیشین بحث شد.

مبحث مهم دیگر، استفاده از نقطه، ویرگول (comma)، علامت سؤال و علامت تعجب به صورت حساب شده است. باید توجه داشت که نقطه در پایان جملات استفاده می شود. گاها زبان آموزان به اشتباه از ویرگول در انتهای جملات استفاده می کنند. باید توجه داشتکه زمانی که مفهوم جمله توجه می شود و از لحاظ دستوری کامل است، باید از نقطه استفاده کرد. علاوه بر آن، در پایان لغات کوتاه شده از نقطه استفاده می شود. برای مثال:

Mr.
Dr.
Prof.
etc.

استفاده از علامت سؤال (?) در پایان سؤالات، از مهمترین مباحثی است که معمولا به آن توجه نمی شود. نکته ی دیگری که در مورد علامت سؤال وجود دارد، این است که بعضا به اشتباه در پایان جملات از آن استفاده می شود، و نه در پایان سؤالات. برای مثال:

I don’t know who the president is.

درست است که در وسط این جمله کلمه ی پرسشی who وجود دارد، اما نباید به اشتباه پنداشت که گوینده در حال پرسیدن سؤال است و به طبع آن از علامت سؤال استفاده کرد.

همین چند نکته ی ساده، به راحتی می تواند نمره ی آزمون آیلتس، تافل یا GRE شما را بهبود بخشد. امیدواریم که مطالعه ی چند سطر بالا، و البته به کارگیری آن ها، بتوانید کیفیت مهارت نوشتاری (writing) خود را افزایش دهید.

برچسب‌ها:, , , , ,

پاسخ دهید