در مقاله ی قبل، در مورد اهمیت ساخت سؤال و نیز الگوی ساخت سؤالات yes/no صحبت شد. در این مقاله سعی داریم در مورد چگونگی ساخت سؤالات wh صحبت کنیم. البته باید در نظر داشت که الگوی دقیقا واحدی برای ساخت سؤالات wh وجود ندارد، اما می توان با استفاده از چند مثال، فرایند ساخت سؤال را تشریح کرد.

سؤالات wh

برخلاف سؤالات yes/no که هدف از ساختشان تأیید اطلاعات است، هدف از ساخت سؤالات wh، درخواست اطلاعات بیشتر از طرف مقابل است. به همین دلیل تنوع الگو های ساخت اینگونه از سؤالات بیشتر است. اما چیزی که در بین همه ی آن ها واحد است، وجود یک کلمه ی پرسشی در ابتدای جمله است. این کلمات عبارتند از:

What
Where
Who
Which
Whose
Why
How

مشتقات دیگری از این کلمات سؤالی وجود دارد که در مقالات بعدی در مورد آن ها صحبت خواهد شد. در ابتدا باید این را بگوییم که بلافاصله بعد از کلمات سؤالی بالا، کلمه ای می آید که بیانگر پرسش و سؤال است؛ این کلمه do/does است، یا یکی از مشتقات be. بگذارید با مثالی بحث را ادامه دهیم:

His name is Ahmed (اسمش احمد هست).
What is his name (اسمش چیه)?

همینطور که دیده میشه، بعد از کلمه ی پرسشی (What) یکی از مشتقات افعال be استفاده شده. سؤالات wh معمولا به گونه ای پرسیده می شوند که اطلاعاتی بیشتر از حد یک یا دو جمله از فرد استخراج کنند. این بدین معناست که زمانی که یک سؤال wh از شما پرسیده می شود، فقط به پاسخ صریح آن سؤال بسنده نکنید و در صورت امکان اطلاعات بیشتری به آن فرد بدهید.

انواع دیگر سؤالات wh

انواعی از سؤالات wh وجود دارد که بعد از کلمه ی پرسشی آن ها have یا افعال modal می آید. الگوی ساخت این گونه از سؤالات wh نیز مشابه دسته ی قبل است:

What can you do (چیکار می تونی بکنی)?
Well, I can play guitar and play piano (خب، من می تونم گیتار و پیانو بزنم).

یک نوع دیگر از سؤالات wh نیز وجود دارد که در آن ها بعد از کلمه ی پرسشی، هیچ از افعال do/does، be، have یا modal وجود ندارد:

What happened yesterday (دیروز چی شد)?
Who bought this (کی اینو خریده)?

در این حالت کلمه ی پرسشی نقش نهاد، یا بخشی از نهاد جمله است. این حالت با کلمات پرسشی زیر بوجود می آید:

What
Who
Which
Whose

امیدواریم که مطالعه ی این مقاله در یادگیری چگونگی ساخت سؤالات wh به شما کمک کرده باشد.

برچسب‌ها:, , , ,

پاسخ دهید