مقدمه:

زمانی که می گوییم فلانن کس زبانش خوب است، یعنی چه میزان تسلط دارد؟ یا اگر فکر می کنید زبانتان ضعیف است، «ضعیف بودن» به چه معنا است؟ خوشبختانه برای سنجش عادلانه ی زبان افراد مقیاس و معیاری وجود دارد. این معیار را چارچوب مرجع مشترک اروپایی یا به اختصار CEFR می نامند. این چارچوب در واقع خط کشی است که با استفاده از آن می توان به صورت دقیقی در مورد توانایی های زبانی افراد صحبت کرد.

CEFR چیست؟

این چارچوب در اوایل دهه ی ۱۹۹۰ شروع به توسعه در اروپا برای زبان های اروپایی کرد. بعدها CEFR برای تمامی زبان های جهان توسعه یافت و امروزه به صورت کلی از این چارچوب برای ارزیابی تسلط افراد، و همچنین به عنوان ابزاری برای تدوین دوره ها متناسب با نیازهای زبان آموزان استفاده میشه. این مقیاس ۶ سطح داره و از A1 به عنوان فرد کاملا مبتدی، تا C2 به عنوان فرد کاملا مسلط طبقه بندی میشه. برای مثال، اغلب ما در زبان ژاپنی در سطح A1 هستیم؛ چون به سختی چند کلمه ژاپنی رو می تونیم یاد بگیریم و تلفظ های دقیقی نداریم و به صورت مستقل نمی تونیم جمله ای بسازیم. از طرفی همه ی ما تقریبا در سطح C2 از زبان فارسی هستیم. در تصویر زیر اطلاعات بیشتری در مورد این چارچوب ارائه شده است.

CEFR

باز باید تکرار کرد که این چارچوب محدود به زبان انگلیسی نیست، و میشه برای سنجش تسلط افراد بر زبان های مختلف ازش استفاده کرد. حال بر اساس توضیحاتی که در مورد این چارچوب گفته شد، باید بگیم که نیاز اغلب افراد این نیست که از A1 تا C2 از یه زبان رو یاد بگیرن! بلکه تا B2 یا حتی B1 هم کفایت می کنه.حتی سطح زبان انگلیسی خیلی از افراد تحصیل کرده ی جامعه ایران A1 نیست و عموما A2 هست و این مورد می تونه کمک شایانی به تسهیل روند یادگیری زبان انگلیسی کنه.

چگونه از CEFR میشه برای ارزیابی نمره ی آزمون ها استفاده کرد؟

هر آزمونی مقیاس خودش رو داره. برای مثال آزمون IELTS از ۱ تا ۹ درجه بندی میشه. یا مثلا آزمون تافل از ۱ تا ۱۲۰. حالا برای اینکه بفهمیم به صورت دقیق نمره ی کسی که در آزمون آیلتس ۶.۵ شده، در آزمون تافل تفریبا چند میشه، می تونیم از CEFR به عنوان یه مقیاس واحد برای سنجش استفاده کنیم. همینطور که در تصویر زیر دیده میشه، هر درجه از چارچوب CEFR معادل بازه ای در هر آزمون است.

CEFR

سخن پایانی: CEFR چقدر جدی است؟

در پایان باید گفت که این چارچوب یک مقیاس عددی دقیق نیست، بلکه یک چارچوب کیفی است که با ما کمک می کند تا برآوردی واضح از کیفیت تسلط یک فرد بر یک زبان داشته باشیم. به همین دلیل شاید نشه دقیقا گفت میزان تسلط یک فرد چقدر است. از طرفی زبان ظرفی سیال هست. به این معنا که اگر مدتی کوتاه ازش دور باشین، سطح تسلط زبانی شما پایین میاد. به همین دلیل تسلط یک نفر نمیتونه همیشه در یه قسمت از چارچوب CEFR قرار بگیره.

نکته ی مهم دیگه ای که در مورد این چارچوب وجود داره، اینه که این چارچوب به شما کمک می کنه تا کتاب هایی که مدنظرتون هست رو با دقت بیشتری خریداری کنید. اغلب کتاب های انتشارات آکسفورد و کمبریج، سطح کتابهاشون رو بر اساس این مقیاس اعلام می کنن و در پشت کتاب هاشون چاپ

می کنن. به این صورت به راحتی می تونید بفهمید که یه کتاب آموزشی برای شما مناسب هست یا نه.

برچسب‌ها:, , ,

پاسخ دهید