مطالعه به صورت Self-Study  یا خودخوان

این روز ها با فراگیر شدن اینترنت و افزایش حجم محتوا آموزشی که در بستر اینترنت میتونیم پیدا کنیم، بحث یادگیری به صورت خودخوان یا self-study مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته و خیلی از افراد رو به خودش جذب کرده به طوری که تقریبا در همه درس ها، مهارت ها، حوزه هاو همچنین کسب و کار ها ما میتونیم مطالب و دانش فنی مورد نیاز رو به شکل خودخوان بدست بیاریم. در این مقاله بررسی کامل تری از ابعاد مختلفی از این موضوع مهم برای شما ارائه خواهیم داد.

 

Self-Study

آیا با مطالعه به صورت Self-study  میتوان زبان انگلیسی را یاد گرفت؟

شاید این سوالی هست که ذهن خیلی از زبان آموز هارو درگیر خودش کرده و مطمئنا خیلی از ما ها هم به فکر مطالعه خودخوان هستیم و شاید هم حتی در گذشته نیز تجربه ای از مطالعه خودخوان را داشته باشیم. فارغ از موفق آمیز بودن یا نبودن این پروسه، مهمترین نکته ای که باید درنظر داشته باشیم این هست که این مسیر نسبتا طولانی، نیازمند یکسری عوامل هست که میتونه رو تجربه ما از زبان آموختن اثرگذار باشه. در ادامه سعی میکنیم توضیحات جامع تری برای شما فراهم کنیم تا با این مسیر پر فراز و نشیب بهتر آشنا بشید

مطالعه به صورت خودخوان فرایند آسانی نیست اما با داشتن استراتژی مناسب برای مطالعه و حل مشکلات موجود میتوان آن را تبدیل به یک تجربه موفق و لذت بخش نمود که در زیر برخی از مشکلات مطالعه به صورت خودخوان را بیان میکنیم.

 

  • از جمله مشکلات مطالعه به صورت خودخوان

 

  1. عدم تعهد به برنامه
  2. نبود برنامه زمانی مشخص برای آزمون و سنجش آموخته ها
  3. عدم وجود یکپارچگی در منابع در دسترس
  4. فهم نادرست مطالب آموزشی و بعضا پایه ای
  5. نبود یک مدرس یا شخصی که بتواند ایرادات شما را برطرف کند.
  6. کیفیت مطالعه موارد آموزشی

 

Self-study

 

همین الان تکلیف خودتون رو مشخص کنید!

قبل از هرچیزی جواب این سوال رو به خودتون بدید. آیا من آدم متعهدی هستم  و پایبند به برنامه ریزی شخصی هستم؟ از جمله مهمترین ارکان Self-Study  ، برنامه ریزی کردن برای مطالعه روزانه و هفتگی هست که این برنامه یکی از عوامل موفقیت شما تو این مسیر میتونه باشه. صادقانه بخواییم بگیم اگر آدمی هستید که به اجبار و فشار نیاز دارید که درس بخونید دنبال Self-Study نباشید!

توجه : بعد از این مرحله باید یکی دیگه از مهمترین کارها رو انجام بدین. باید سطح فعلی زبان خودتون رو با یک آزمون تعیین سطح مشخص کنید. انجام این مرحله خیلی مهم هست و میتونه تو انتخاب محتوا مورد نیاز شما تاثیرگذار باشه.

توصیه اکید به زبان آموزهایی که تو سطح ابتدایی و مقدماتی از زبان انگلیسی هستن این هست که به فکر Self-Study نباشید چون با توجه به زمانبر بودن این پروسه به صورت ذاتی، ممکنه باعث دلسردی شما از یادگیری زبان بشه و شما رو از مسیر یادگیری دور کنه. اما اون دسته از زبان آموز هایی که سطح متوسط از زبان رو دارن با توجه با پایبندی به برنامه ای که در نظر میگیرن میتونن پیشرفت قابل توجهی داشته باشن.

 

 

اهدافت رو مشخص کن!

یکی از مهمترین عواملی که باعث انگیزه پیدا کردن زبان آموزان میشه اهداف مشخص و ارزشمند هست که به تقویت روحیه و انگیره زبان آموزان منجر میشه. اگر داری برای مطالعه برای خودخوان برنامه ریزی میکینی همین اول از همه اهدافت رو بنویس.  این اهداف میتونه امتحان بین اللملی باشه، اهداف درسی باشه یا حتی اهداف کاری. هدفگذاری به منزله انتخاب مقصد هست و مشخص میکنه که به چه سمتی باید پیش بریم.

 

Self-study

 

نحوه برنامه ریزی

برنامه ریزی اولین قدم و شاید سخت ترین مرحله تو شروع Self-Study  هستش. برای برنامه ریزی باید تمامی ابعاد را درنظر بگیریم، از جمله زمان مطالعه روزانه و هفتگی، کتاب هایی که باید مطالعه شود. انواع برنامه ریزی که باید در نظر بگیرید از جمله، روزانه و هفتگی، ماهانه و فصلی میباشد. حتی محلی که برای مطالعه درنظر گرفته اید نیز بسیار مهم میباشد. پس اهمیت برنامه ریزی را جدی بگیرید.

 

Self-study

 

از امتحان غافل نشو!

یکی از بزرگترین ضعف های Self-Study نبود برنامه مشخص برای آزمون و سنجش آموخته هایی هست که زبان آموز یاد گرفته و همیشه باعث میشه نقطه ضعف ها و ایرادات زبان آموزا پنهان بمونه. پس زمانی که برای مطالعه در حال برنامه ریزی هستید از درنظر گرفتن برنامه برای امتحان هم غافل نشید.

 

Self-study

 

چرا وجود یک مدرس یا کسی که دانش بالاتری از شما دارد مفید هست؟

فرایند یادگیری صرفا مطالعه موارد آموزشی نیست و شما دائما باید در حال اصلاح و به روز رسانی دانش خودتون باشید. اکثر افراد زمانی که در حال مطالعه به صورت خودخوان هستند این موضوع رو نادیده میگیرند و صرفا به مطالعه بدون آزمون و اصلاح اشتباهات خودشون ادامه مید

وجود یک شخص با تجربه در کنار شما میونه فرایند یادگیری یک زبان رو کوتاهتر، دقیق تر و در عین حال لذت بخش تر کند. این شخص میتونه با تمرکز بر اشتباهات شما، شما رو در مسیر درست فرایند یادگیری هدایت کند. توصیه میکنیم اگر مطاله خودخوان دارید حتما بعد از یک دوره زمانی یک کلاس برای رفع اشکالات خود بروید و یا از یک نفر که از شما دانش بالاتری از زبان داره بخواهیید که ایرادات شمارو مشخص کنه و این ایرادات رو اصلاح کنه.

در مقاله بعدی به ادامه توضیحات دقیق تر و ریز تری برای حل مشکلات مطرح شده ارائه میکنیم تا شما رو بتونیم در مسیر درست این فرایند قرار بدیم.

 

برچسب‌ها:, , ,

پاسخ دهید